Tomasz Wendt

urodził się 3 maja 1990 roku w Gdańsku. Jako student klasy saksofonu z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu otrzymując jednocześnie nagrodę Dyplom Roku 2014. Ponadto, wyróżniony został Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najbardziej uzdolnionych studentów uczelni artystycznych w Polsce. We wrześniu 2019 roku obronił tytuł doktora na wrocławskiej Akademii Muzycznej, gdzie również jest wykładowcą.

Pierwsza autorska płyta saksofonisty Tomasz Wendt Trio & Atom String Quartet Behind the Strings zdobyła uznanie w polskim środowisku muzycznym, co zaowocowało przyznaniem nagrody Fryderyk 2017 w kategorii Jazzowego Debiutu Fonograficznego. W listopadzie 2019 roku na rynku pojawił się kolejny album z muzyką autorską: Tomasz Wendt Chapter B. Tomasz jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych w Polsce i za granicą, m.in.: Klucz do Kariery 2011, I nagroda w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą 2013, I nagroda w Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2015, I nagroda w konkursie RCK Pro Jazz 2012, II Nagroda w konkursie festiwalu Jazz Juniors 2011 czy II nagroda na Getxo Jazz Festival w Hiszpanii 2016.

Saksofonista ma w swoim dorobku współpracę z wieloma wybitnymi artystami z muzycznego świata do których należą m.in.: Grzegorz Nagórski, Piotr Wojtasik, Mateusz Smoczyński, Joachim Mencel, Michał Miśkiewicz, Rafał Sarnecki, Artur Lesicki, Kuba Stankiewicz, Mariusz Bogdanowicz, Taco Hemingway, Grubson, Urszula Dudziak, Eric Allen (USA), Dean Brown (USA), Karen Caroll (USA), Ruta Duduma (LV), Agoston Szabo Sipos (HU), Francesco Angiuli (IT) czy Francesco Colombo (IT).

Od Lipca 2020 roku saksofonista realizuje program artystyczno-pedagogiczny udzielając publicznych koncertów i wykładów w internecie (Program MKiDN „Kultura w Sieci” ), który cieszy się zainteresowaniem i powodzeniem.

POWRÓT

Skip to content